Napište, poradíme Vám!

Průvodce výběrem brýlí

myopie kratkozrakost 2Krátkozrakost, nebo také myopie, se bohužel stává čím dál častější oční vadou, postihující miliony lidí na celém světě. V některých částech světa se dokonce hovoří o epidemii krátkozrakosti u dětí. Co to vlastně myopie je, jak se projevuje a jak se dá napravit?

Definice krátkozrakosti

Myopie patří mezi jednu z nejběžnějších refrakčních vad očí. Vyznačuje se tím, že objekty umístěné v blízkosti očí se jeví jasně a ostře, zatímco vzdálenější objekty vidí osoba s touto poruchou zraku rozmazaně.

Ke krátkozrakosti dochází tehdy, když je oční bulva nerovnoměrná, příliš dlouhá, což brání zaostřování dopadajícího světla přímo na sítnici. Místo toho se pozorované obrazy zaostřují před sítnicí a to má za následek rozmazané vidění. Příčinou může být například abnormální tvar rohovky nebo čočky oka.

Koho postihuje myopie

Krátkozrakostí mohou trpět jak dospělí, tak i děti. Postiženi jí mohou být i velmi malé děti, ale nejčastěji je diagnostikována ve věku mezi 8 a 12 lety. Během dospívání může docházet ke zhoršování, mezi 20. a 40. rokem věku pak bývají většinou změny mírnější. Každý případ je však co do vývoje individuální.

Dalo by se říci, že myopie je do jisté míry dědičná. Pokud rodiče trpí krátkozrakostí, šance, že se projeví také u jejich dětí je vyšší.

Příznaky krátkozrakosti

myopie kratkozrakost 3Hlavním příznakem krátkozrakosti je obtížné zaostřování na vzdálené předměty. Pacient má potíže se čtením vzdálenějších nápisů, rozeznáváním detailů obličejů osob pohybujících se ve střední či větší vzdálenosti a i ostatní objekty se jeví rozostřeně. Vidění na blízko při čtení, používání počítače a podobně není ovlivněno.

Mezi vedlejší příznaky může patřit namáhání a únava očí, mžourání, bolesti hlavy, pocit únavy při dlouhodobější monotónní aktivitě jako je například řízení vozidla a podobně. Pokud na sobě některý z těchto obtíží pozorujete, doporučujeme návštěvu očního specialisty, který provede potřebná vyšetření a identifikuje, zda nepotřebujete korekci zraku. Stejné symptomy se mohou vyskytnout i v případě, že již brýle či kontaktní čočky nosíte, jejich předpis je nedostatečný a potřebujete silnější dioptrie.

Způsoby korekce krátkozrakosti

Myopie může být korigována dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami nebo zákrokem refrakční chirurgie. Na předpisu pro dioptrické brýle či kontaktní čočky poznáte krátkozrakost podle znaménka mínus (-), předcházejícího číslo s počtem dioptrií. Čím vyšší číslo, tím je oční vada horší.

Brýle představují nejjednodušší pomůcku ke korekci nedokonalosti zraku. V závislosti na stupni vady je lze nosit nepřetržitě či pouze při úkonech, při nichž pacient pociťuje potřebu ostré vidění podpořit, jako například při řízení, za šera, při sledování sportovních utkání či filmu a podobně. Na trhu existuje nekonečná nabídka různých typů a stylů brýlí, od klasických až po extravagantní, designové brýle.

Kontaktní čočky jsou další alternativou nápravy špatného vidění na dálku. Mezi přednosti kontaktních čoček patří jasnější vidění, širší zorné pole, pohodlné a praktické nošení při téměř všech aktivitách. Jejich nošení a výběr správných čoček je nutné konzultovat s očním odborníkem, který vyhodnotí vhodnost kontaktních čoček pro daného pacienta, na základě vyšetření a konzultace zvolí nejvhodnější typ čoček a poskytne potřebné rady a doporučení, jak s čočkami správně manipulovat a jak se o ně starat.

Refrakční chirurgická operace má za cíl trvalou změnu tvaru rohovky, což vede ke zlepšení špatného vidění na dálku. Zákrokem může být snížena nebo úplně eliminována oční vada. Existuje řada typů refrakčních operací. Zda je pacient vhodným kandidátem pro podstoupení zákroku, musí rozhodnout oční lékař, specialista, který provede celkové zhodnocení zdravotního stavu a také řadu očních testů, jež potvrdí nebo zamítnou vhodnost operace pro danou osobu. Jedná se o poměrně finančně nákladnou cestu, ale výsledky operací si pochvaluje naprostá většina pacientů.

outlet brýlí

Navštivte eshop s největším výběrem brýlí.

OUTLET

Outlet